Chwytliwa nazwa jest jednym z najważniejszych elementów, o który musisz zadbać, zakładając firmę. Nie jest to łatwe – eksperci od namingu, opracowali kilka zasad i zgodnie twierdzą, że dobra, chwytliwa nazwa, powinna być łatwa do zapamiętania i prosta do wymówienia. Najlepiej, żeby nawiązywała też do branży, w jakiej działa firma. Tak to teoretycznie wygląda. Teoretycznie, gdyż w praktyce, może wyglądać zupełnie inaczej. Możemy spotykać się z zupełnie przypadkowymi, bajecznie prostymi nazwami, które nijak mają się do produktu, nijak mają się do branży, a dziś warte są miliony, a nawet miliardy dolarów! Checie poznać ich historię?
Zaczniemy od giganta. GOOGLE – nazwa Google, powstała w wyniku błędu 😉 Na początku wyszukiwarka nosiła nazwę ,,BackRub”, ponieważ system sprawdzał linki zwrotne, aby oszacować znaczenie witryny. Ostatecznie jednak, jej twórcy Larry Page i Sergey Brin, zdecydowali by zmienić nazwę na słowo “Googol” (czyt. gugol) oznaczające liczbę 10100, czyli jedynkę i sto zer, co miało oznaczać, że wyszukiwarka będzie dostarczać ludziom ogrom informacji. Jednak błędnie zapisano słowo “Googol” i stąd mamy dziś “Google”
APPLE – Nazwa Apple powstała pod presją czasu! Steve Jobs spóźniał się już o trzy miesiące z podaniem nazwy swojej firmy. Pewnego dnia, poprosił kolegów z firmy, by pomyśleli nad ciekawą nazwą, której mógłby użyć. Zagroził, że jeśli do 5 popołudniu nie wymyślą nic dobrego, ochrzci firmę nazwą swojego ulubionego owocu… Jak powiedział, tak też zrobił!
AMAZON – sklep internetowy stworzony przez Jeffa Bezosa, a tego nazwiska niw trzeba już chyba nikomu przedstawiać… Na początku nosił nazwę ,,Cadabra„ od “abracadabra”. Pewnego razu, prawnik przekręcił nazwę na ,,cadaver”. Niezadowolony właściciel postanowił szybko zmienić nazwę, aby nie można było już nigdy pomylić jej z niczym innym. Chciał egzotycznej nazwy i padło na “Amazon”. Uznał, że najdłuższa rzeka świata nie tylko jest wystarczająco egzotyczna, ale sugeruje również skalę, którą chciał on osiągnąć ze swoją firmą. A litera ,,A” dodatkowo gwarantowała dobrą pozycję na wszelkich listach tworzonych według porządku alfabetycznego. Sprytne, prawda?
WALMART – Walmart jest największą na świecie firmą generującą przychody, rzędu 485 miliardów dolarów! Jest również największym prywatnym pracodawcą na świecie, zatrudniając 2,3 miliony pracowników! Nazwa “WalMart” pochodzi natomiast od nazwiska założyciela firmy, Sama Waltona.
FACEBOOK – Kiedy 2004 roku Mark Zuckerberg zakładał swój portal, wręczał pierwszorocznym studentom z jego uczelni kwestionariusze do wypełnienia, które roboczo nazwał „The facebook”…
TWITTER – Jack Dorsey, chciał stworzyć indywidualną usługę krótkich wiadomości do komunikacji z małą grupą. W słowniku znalazł słowo Twitter, którego definicja brzmiała „krótka seria nieistotnych informacji i odgłosów ptaków”. Dorsey początkowo nazwał swój produkt „twttr”, ale później, dla uproszczenia zmienił go na Twitter.
IBM – w czerwcu 1911 roku, powstało przedsiębiorstwo „The Computing-Tabulating-Recording Company”. Właściciel firmy, Thomas Watson senior zdecydował się na zmianę formy z C-T-R na IBM, co jest skrótem od „International Business Machines”.
SAMSUNG – nazwa została wymyślona przez założyciela firmy, Lee Byung-chulla już na początku jej istnienia. Był on przekonany, że pewnego dnia stanie się ona potężna i wieczna, jak gwiazdy na niebie. W języku koreańskim słowo “samsung” oznacza „trzy gwiazdki”. Dlaczego akurat trzy? W języku koreańskim, liczba „3” jest używana jako symbol czegoś dużego i potężnego. I cóż… tkwi w tym trochę prawdy o czym przekonacie się już niebawem w najnowszym projekcie Selfmaker…
LEGO – najpopularniejsza marka produkująca klocki dla dzieci, życzy swoim małym klientom miłej zabawy! LEGO to nic innego, jak skrót od duńskiego zwrotu “LEg GOdt” który oznacza po prostu “baw się dobrze” 😉
COCA-COLA – Najpopularniejszy napój zawdzięcza swą nazwę liściom koki i orzeszków koli, których na początku używano do nadania charakterystycznego smaku.
KFC – amerykańska sieć barów szybkiej obsługi powstała w 1930 roku z inicjatywy Harlanda Sandersa. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w stanie Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. KFC to w skrócie “Kentucky Fried Chicken”, czyli po prostu “Kurczak smażony w Kentucky”, który dziś jest już smażony na całym świecie… 😉
NIKE – Nazwa została zapożyczona od starożytnej, greckiej bogini Nike. W mitologii, Nike jest uosobieniem i boginią zwycięstwa. Jest znana także jako opiekunka sportowców i wojowników. Bogini Nike prezentowano jako postać ze skrzydłami. Logo Nike reprezentuje ruch i prędkość. Mitologiczne skojarzenia z Nike to lot, zwycięstwo i szybkość.
ADIDAS – Adidas to dziś drugi największy producent odzieży sportowej na świecie, zaraz po Nike. Firmę założył Adolf Dassler, w domu swojej matki. W 1924 roku do przedsięwzięcia dołączył także jego starszy brat Rudolf i we dwóch działali pod nazwą “Dassler Brothers Shoe Factory”. W 1949 roku między braćmi powstał konflikt, w wyniku którego, Adolf stworzył Adidasa, a Rudolf założył konkurencyjną Pumę. Istnieje przekonanie, że Adidas oznacza „All Day Long I Dream About Sports”, a tak naprawdę pochodzi od nazwiska założyciela! Ad – Adolf i Das – Dassler, czyli “Adidas”.
Zastanawiacie się zapewne jak powstała nazwa SELFMAKER? To nic innego jak angielski zbitek słów, oznaczający to, co robimy najlepiej jak potrafimy. „Self” i „Maker” w dosłowym tłumaczeniu oznacza „Twórca samego siebie”. I tym dla nas są kioski samoobsługowe, które produkujemy jak i technologia, którą wdrażamy dla naszych klientów. To tworzenie nowego biznesu, ideii i podejścia, które zmienia zachowania, przyzwyczajenia, a także jakość ludzi w codziennym życiu. Technologia tworząca zmianę. Wolność wyboru. Kolejny krok. #selfevolution
